Za poslední dva týdny, co jsem se tu odmlčel, přišlo hned několik nových verzí pro oblíbené redakční systémy. Jedná se většinou o drobné servisní opravy. V případě WordPressu ochutnávku nové verze, u Drupalu povýšení minor verze spojené s nutností přechodu na PHP 8.
Nejprve v rychlosti ty opravy.
Backdrop 1.20.3. Opravuje několik drobných chyb, včetně poměrně nepříjemného zobrazování slova "Row" v případě, že na webu používáte svůj vlastní definovaný layout. Docela mi tato chyba zanesená v předchozí bezpečnostní opravě a následně dlouho přetrvávající způsobila vrásky. Naštěstí komunita okolo Backdropu na GitHubu žije a bylo k dispozici několik cest, jak ji odstranit, než vyjde finální oprava. Odkaz ke stažení.
Joomla 4.0.5 / 3.10.4. Oprava čtverkové i trojkové řady přináší vylepšení kompatibility s PHP 8.1 a různé dílčí změny. Zaujala mě oprava cacheování v Joomle 4.0.5. Informace o odkaz ke stažení.
TYPO3 11.5.4 / 10.4.22. V obou případech se jedná o běžné údržbové vydání řešící celou řadu menších problémů. Tento redakční systém pravidelně sleduji ještě relativně krátce a zaujalo mě, přehledně zpracované zobrazení chyb a změn v dané verzi. Oznámení s více informacemi.
A pak tu máme zmíněnou ochutnávku pro fanoušky WordPressu. Sledujete vývoj nové verze? Pro aktivaci přístupu k betaverzím potřebujete plugin WordPress Beta Tester.
WordPress 5.9 Beta 3. Oproti předchozí betě vývojáři opravili 14 problémů. Přibylo také pár vylepšení. Například vkládání PDF jako objektu v obsahu stránky, přepínač jazyka na přihlašovací obrazovce, přesun infrastruktury FSE z pluginu Gutenberg do jádra nebo doplnění navigací do koncového bodu REST API. Popis nové bety.
Drupal 9.3.0
Drupal přišel před týdnem s novou minor verzí. Přináší několik změn v kódu, které by vám sice web rozbít neměly, ale je třeba je vzít v potaz. Pro mě byla největší výzvou aktualizace webů s Drupalem 9.2.x, které běží na Websupportu. Aniž bych si poznámky k vydání přečetl dopodrobna, jsem aktualizaci pustil a pak jen koukal na nesmyslné chybové hlášení. Tou zásadní změnou je totiž doporučení PHP 8.0 nebo novějšího. Je ale zajímavé, že některé jiné, složitější weby, mi v pořádku frčí i na PHP 7.4.
Přehled významnějších změn:
- odebrání podpory Opera Mini Extreme Data Savings, která se do specifikace dostala spíše omylem a nikdy fakticky nefungovala
- konfigurace je nyní řazena dle pořadí ve schématu
- uživatelské role nyní mají závislosti na modulech, což znamená, že oprávnění se odebere z databáze v okamžiku, kdy se modul odinstaluje. Tabulka uživatelů navíc mění sloupeček uid na typ serial.
- došlo ke změnám výchozích šablon field--node--title.html.twig, field--node--created.html.twig a field--node--uid.html.twig. Pokud je používáte, zaneste změny i do kopií ve svém tématu vzhledu.
- v HTML jsou mírně odlišně vykresleny značky pro ikonku zkratek, <button type="submit"> se chová stejně jako <input type="submit">, zmizelo několik značek <link> specifických pro Drupal.
- většina URL k souborům bude vypisovat relativní cesty. Popisky souborů mohu mít až 255 znaků.
- weby napojené na PostgreSQL potřebují rozšíření pg_trm, jinak uvidíte varování
- odpovědi v JSON:API nyní mají navíc drupal_internal__target_id.
- modul QuickEdit se chystá jádro Drupalu opustit s příchodem Drupalu 10. Ve verzi 9.3.0 už jej nenajdete zapnutý ve standardním instalačním profilu. Běžících webů se to nedotkne.
- CKEditor 5. Zatím jako experimentální modul, abyste si na něj zvykli. Máte na to dva roky.
- nespočet drobných změn v kódu, včetně úpravy coding standards.
Kompletní informace o Drupalu 9.3.0 ve zprávě k vydání.