Redakční systém vycházející z Drupalu 7 se stále vylepšuje. S čím přichází Backdrop CMS 1.14 kromě obvyklé várky oprav a drobných vylepšení uživatelského rozhraní? Nejvíce mne zaujaly flexibilní layouty.
Backdrop CMS 1.14 řeší situaci s oprávněním u mnoha webů s více uživateli, kteří mění obsah. Výchozí tři role obvykle nestačí. Anonym je jasný. Přihlášený uživatel ale ještě nemusí být ten, kdo má mít přístup k úpravám obsahu. Naproti tomu administrátor má těch oprávnění zase zbytečně moc pro běžného editora. A právě proto nová verze Backdrop CMS přichází s rolí editor. Má citlivě nastavená práva a objeví se v nové instalaci redakčního systému.
Nahrávané soubory mohou být opatřeny políčky. K čemu je to dobré? Když máte například webový magazín, nahrajete do něj fotku, zadáte alternativní popisek, titulek, ale pak marně hledáte samostatný prostor pro uvedení autora snímku. Nebo odkazu na zdroj. Políčka to řeší.
Flexibilní layouty jsou asi hlavní novinkou v Backdrop CMS 1.14. Pokud si nyní budete naklikávat rozvržení v administraci, zvolíte si počet sloupečků a pak táhly upravíte jejich jednotlivé šířky v procentech. Nejste tak omezeni na nějakou předem danou sadu rozvržení zvolených sloupečků.
V předchozí verzi přinesl systém nástěnku do administrace skrze modul Dashboard. Verze 1.14 přidává nový blok na nástěnku s tipy pro ovládání Backdropu. Nevím, pro webaře to může být užitečné, ale pro koncového uživatele či majitele webu si nejsem jist. Už v Drupalu 7 jsem ve většině případů nástěnku vypínal a štve mě i ve WordPressu.
Trusted Host Patterns přicházejí i do Backdrop CMS. Webaři pracující s Drupalem 8 je již dobře znají. S jejich pomocí zabezpečíte web proti útoku s HTTP host hlavičkou. V nastavení určíte, na jakých adresách web běží, které jsou důvěryhodné. Vedlejším efektem je, že na řadě hostingů tím zabráníte načtení na jejich alternativních adresách ke každé doméně a vyhnete se tak postihnu vyhledávače za duplicitní adresu webu.
Zdroj: Backdrop CMS 1.14 Released