Procházel jsem archiv svých článků o redakčních systémech a zjistil, kolik jsem toho napsal o zdánlivě skvělých počinech, nových přístupech, rychlých řešeních pro malé weby, zkrátka o samých pěkných redakčácích. A kolik z nich zavál elektronický prach.

Od začátku roku jsem ve volných chvílích upgradoval krůček po krůčku svůj hlavní blog Maxiorel.cz ze sedmičky na Drupal 8. Poslední dva týdny jsem ručně procházel veškerý obsah a prováděl případné úpravy, pro které nemělo smysl psát nějaký hromadný nástroj.

Byla to mimo jiné příležitost prohlédnout si starší články o redakčních systémech. Na řadu z nich jsem si už nepamatoval. A tak jsem se kolikrát začetl do věcí, které mě před lety zaujaly.

Přeci jen, za skoro patnáct let blogování se toho nasbírá. Narazil jsem na články o redakčních systémech nepoužívajících databáze. Skvěle se kopírovaly, rychle běhaly. O systémech postavených na CodeIgniteru. Pokusy na Silexu. Různé CMS v PHP i .NET. Snahy jednotlivců postavit vlastní redakční systém, který zboří svět.

Řada z nich zmizela v nenávratnu. Zůstaly po nich jen odkazy vedoucí na neexistující domény. A tak si říkám, že je to takové malé připomenutí, aby člověk nepodléhal momentálnímu nadšení z nějakého nového objevu. Zvláště, pokud má nutkání na něm postavit web s dlouhodobější perspektivou. Nebo dokonce web pro nějakého klienta.

Nabízím vám přehled systémů, které za ty roky nezmizely. Naopak, dále se rozvíjejí a doporučuji je alespoň po očku sledovat.

Drupal

Já prakticky celou svou kariéru webaře na volné noze dávám přednost Drupalu a zatím mě nezklamal. Jasně, nese s sebou pár nepříjemností jako složitější přechody mezi jednotlivými verzemi, ale už zmíněný Maxiorel.cz dokazuje, že to není nepřekonatelné. Celou dobu běží na aktualizovaném Drupalu.

Potěšilo mě, že přechod z osmičky na devítku očekávanou teď v červnu, bude stejný, jako nějaká větší bezpečnostní aktualizace.

Za Drupalem stojí velké společnosti, včetně Acquia s tvůrcem Drupalu. Už to zdaleka není one man show. Teď s koronavirem a rušením velkých konferencí se spekuluje nad činností a financováním Drupal Association, ale Drupal jako takový ohrožen není.

Jeden z posledních webů, které jsem stavěl na Drupalu: sosdomacipece.cz

WordPress

Pak tu máme WordPress. Jasně, podstatná část internetu běhá na tomto původně blogovacím systému. Má své plusy i minusy, příznivce i zastánce. Pokud se člověk drží na uzdě a nezaplácá systém hromadou pluginů nebo snad nakoupených šablon bez podpory a aktualizací, pak mu web vydrží roky.

Na ty šablony fakt bacha, mohl bych vyprávět o nočních můrách řady klientů, kterým někdo postavil weby na šablonách z ThemeForrestu…

Dost se mluví o využití JavaScriptu ve WordPressu na úkor PHP. Z mého pohledu by bylo fajn, kdyby si Drupal vzal některé věci z WordPressu za vzor, ale zároveň si zachoval svůj systém kódu a pořádku v něm i doplňkových modulech.

Občas na WordPressu nějaké weby postavím, nemám s ním problém.

WordPress si nejlépe rozumí s článkovými weby. Zde například nazeleno.cz

Joomla!

Když jsem s Maxiorlem v současné podobě začínal, měl jsem za sebou pokusy s redakčním systémem Mambo. Ten byl docela nabušený, jen mi nějak nesedl. Ukázalo se, že přechod na Drupal byla rozumná volba. Mambo zaniklo. I když ne úplně. Jeho nástupcem je i dnes stále populární Joomla!. Weby s ní nestavím, netuším, jak jsou složité upgrady mezi verzemi, ale je tu s námi roky, takže proč ne.

GetSimple CMS

Co mě v kontextu tolika opuštěných projektů překvapilo, je GetSimple CMS. Na XML založený bezdatabázový redakční systém pro malé weby spustíte všude. Snad kromě Wedosu, kde mě před lety začal zlobit kvůli problémům s jejich konceptem multihostingu. Že toto CMS vydrží tak dlouho, mě příjemně překvapilo.

Vždycky jsem si myslel, že je to projekt jednoho člověka, ale vypadá to, že tým má více vývojářů. Spočítáte je na prstech, ale jsou tam. S rozšířeními už to tak slavné není, ale jo. Pro malý web pro osobní potřebu to může fungovat. Pár věcí mi na něm běží, dokonce i pro klienty.

Ke GetSimple CMS mám starší video, nicméně systém se v základech nezměnil:

Ghost

Ghost mě svého času zaujal, ale k pořádnému otestování a sepsání zkušeností jsem se nedostal. V podstatě to byl na začátku projekt, jako mnoho dalších. Vyčníval ale poměrně čistou administrací, a hlavně byl napsaný v Node.js. Já jsem spíše narážel na PHP projekty.

Přetrval pár let a asi se mu daří. Od výše uvedených se liší nabídkou placené verze spojené s managed hostingem a jistým potlačením dostupnosti té zcela bezplatné, kterou si můžete hostovat sami. Jasně, nějaké placené věci najdete i okolo Druplau a WordPressu, ale tady je to více na očích. Asi bych se nebál na něm postavit web s horizontem provozu minimálně dva roky.

Orchard Core

Jednou jsem ze zajímavosti zadal do Google výraz Drupal for .NET a vyjel mi mezi odkazy i redakční systém Orchard. Bylo to tehdy takové zajímavé řešení s podobným konceptem jako Drupal – typy obsahu, políčka, pohledy… Jen to celé bylo napsané přímo pro .NET, žádné PHP.

Je příjemným zjištěním, že se tento projekt dále rozvíjí. Stavěl bych na něm web pro zákazníka? Asi stejně jako u Ghostu. Pokud je pro vás fajn platforma .NET, směle do toho. Pro pokročilejší věci to možná bude chtít placené věci typu Kentico nebo Umbraco.

Backdrop CMS

Na konec jsem si nechal svůj největší otazník. Backdrop vznikl na popud vývojářů okolo Drupalu 7, kteří nebyli spokojeni s tím, kam se ubírá Drupal 8. Zajisté, nastavil poněkud vyšší laťku, stojí na Symfony, je tu jiný šablonovací systém. A trochu utekl hobby webařům.

Je to vlastně poněkud modernizované jádro Drupalu 7, do kterého komunita přidává zajímavé vychytávky, které práci s tímto systémem zpříjemňují. Rozhodně to není taková holá kostka, jako byl svého času Drupal 7, kde v základu chyběl i editor textu.

Vlastně, pracuje se s tím velice příjemně a je to pro mě v tomto směru top alternativa k WordPressu. Všem fanouškům Drupalu jej doporučuji vyzkoušet. Navíc ani nepotřebujete žádný speciální hosting jako u Drupalu 8.

Proč tedy Backdrop CMS s otazníkem? Pořád je pro mě velkou neznámou, jak se bude vyvíjet do budoucna projekt, který vznikl jaksi navzdory jinému. Třeba u Joomly to fungovalo výtečně. Kdo dnes ví, co bylo Mambo. Ale tady?

Na druhou stranu Backdrop přežil již pár let a pořád se vylepšuje. Tuze rád bych jej nasadil k nějakému klientovi. Na druhou stranu, proč si do zajetých kolejí tahat alternativu k Drupalu, když můžu stavět přímo na Drupalu.

Před dvěma lety jsem na Backrop kouknul v tomto videu:

Které CMS si vyberete?

Tolik tedy můj žebříček redakčních systémů, u kterých si myslím, že není třeba se jich bát a roky prověřily, že jejich vývoj je plus minus zaručen. Chybí tu nějaký váš favorit? Dejte mi vědět na Facebooku.