Tento týden vyšla oprava pro WordPress i připomínka opravy oblíbeného pluginu Advanced Custom Fields. A protože číst o opravách je nuda, přidávám tipy na dva zajímavé články a ukázky webů, které jsem na redakčních systémech stavěl v nedávné době.
Bezpečnostní aktualizace
Vyšel WordPress 5.9.3. Údržbové vydání řeší devět chyb v jádře a desítku oprav v blokovém editoru. Pokud máte aktivní automatické aktualizace, pak už máte novou verzi na svém webu nejspíše nasazenou. Info na WordPress.org.
Oprava ACF 5.12.1 řeší problém s autorizací umožňující útočníkovi zobrazit informace z databáze, aniž by k nim měl příslušné oprávnění. Oprava byla k mání už v březnu, ale tento týden na WP Tavern upozornili, abyste aktualizaci neodkládali. ACF totiž toto vydání neoznačilo jako bezpečnostní opravu.
Zajímavé články
Stavíte weby na Drupalu? A nezapomínáte řešit rychlost jak na frontendu, tak v backendu? Pak se vám budou hodit tipy z článku Drupal 9: Getting A Good Score In Google PageSpeed Insights.
Včera jsem se pochlapil a po delší odmlce napsal článek na svůj hlavní blog Maxiorel.cz. Věnoval jsem se vytváření katalogového výpisu, který si mohou návštěvníci sami filtrovat a řadit dle jimi zvolených kritérií. Jakkoli je takový výpis snadné vytvořit v Drupalu, pro WordPress je to o něco větší výzva. Pomůže vám s tím užitečný plugin, který popisuji v článku Filter Everything: povedený plugin pro filtrování výpisů návštěvníky ve WordPressu.
Weby na Drupalu a WordPressu z nedávné doby
Uplynulo čtvrtletí, během kterého jsem si postupně zvykal na přerod z freelancera do role šéfa webového oddělení v agentuře Lesensky.cz. A také jsem dokončoval řadu zajímavých webů nasmlouvaných ještě v loňském roce. Co pěkného stavíme na Drupalu v agentuře, zmíním někdy příště. Dnes se podíváme na projekty, které jsem ještě dokončoval sám, resp. s týmem dalších freelancerů.
PPC Profits. Na Drupalu postavený web digitální agentury specializující se na SEO a PPC. Obsahově zaměřená firemní prezentace je podpořena blogem o dané problematice. Grafiku a obsah dodal zadavatel, já si kromě webu jako takového musel poradit ještě s importem obsahu z původní podoby webu.
Nerad používám migrační API v Drupalu 9. Chápu jeho význam, ale pro řadu projektů mi vychází rychleji exportovat na starém webu obsah pomocí modulu Views Data Export do XML a na novém webu napsat jednoduchý import a stažení obrázků pomocí příkazového řádku a nástroje Drush.
Screenshot pro porovnání se starší verzí webu od jiného Drupalisty najdete v příspěvku na Facebooku.
Edova poradna. Jednoduchý na WordPressu postavený webík, který mi udělal radost už jenom tím, že designově naprosto vybočuje z toho, co běžně stavím. Jde o prezentaci logopedické poradny, kterou jsme spolu s grafikem Edou Doležalem obohatili o různé animace. Tematické ilustrace připravila Petra Bartoňková pobývající toho času za oceánem. Vyzkoušeli jsme, že webařina je jako stvořená pro práci na dálku.
Animace jsme vytvářeli v produktech od Adobe. Na webu jsou rozpohybovány díky knihovně Lottie.js. Implementace je poměrně snadná, když se prokoušete k tomu, jak na věc. Pomocí pluginu v animačním programu vyexportujete JSON obsahující instrukce k vykreslení SVG, JavaScriptem je pak na webu načtete. Kvůli rychlejšímu načítání jsem použil lottie_light.js místo plnotučného Lottie.
FILI CLINIC. Opět WordPress, tentokrát ve spojení s builderem Oxygen. Hledal jsem něco pro tento způsob stavby webů, co bude rychlejší než asi nejznámější builder Elementor. Oxygen mi umožňuje weby stavět poměrně rychle, umí pracovat s připravenými komponentami a výsledný web je na rozdíl od Elementoru pěkně rychlý. Na druhou stranu, pro plnou optimalizaci rychlosti frontendu to chce hodně přemýšlet a správně používat kombinace naklikaného a nakódovaného vzhledu.
Co mi na Oxygenu vadí, je docela dlouho odkládaná podpora PHP 8. Také SvětCMS běží na Oxygenu, z mých loňských projektů třeba web stavení firmy RELIB SOLUTION. S dalšími projekty ale čekám, jestli vývojáři trochu ožijí a jejich produkt začne podporovat aktuální verzi PHP i ve finální podobě, nejenom v nějaké alfě či betaverzi. Jinak bude builder mrtvá záležitost.
Grafiku pro FILI CLINIC nachystal Ondra Pohorský, se kterým weby děláme docela pravidelně.
Chůva pro děti. Jednoduchý web s nabídkou kurzů a rekvalifikací pro každého, kdo se chce stát chůvou či dětskou pečovatelkou. Postaveno na Drupalu, grafika Eda Doležal. Součástí webu jsou sekce jen pro přihlášené uživatele a kvízy pro testování znalostí.
Tipy na moduly pro Drupal, které by se vám mohly hodit při stavbě webu s částmi určenými jen pro přihlášené uživatele: ACL, Content Access, Forum Access, Custom Permissions, User Expire.
Guzman. Ve výše uvedeném článku o filtrování výpisů ve WordPressu je zmíněn i tento web, který jsem stavěl ve spolupráci s Corporate Publishing. Jedná se o prezentaci firmy nabízející dřevostavby. Kromě článků a informačních stránek zde návštěvníci najdou právě i filtrovaný katalog domů.
Bidfood Dýšina. Malý webík s prezentací firmy zabývající se skladováním a zmrazováním a také výrobou masných produktů. Dříve jste ji určitě znali jako státní podnik Mrazírny Dýšina. Ač na webu najdete jenom představení firmy, nabídky zaměstnání a jednoduchý katalog masných produktů, postavil jsem jej na Drupalu. Myslím, že při výběru platformy je potřeba zvážit nejenom rozsah a složitost webu, ale také nač je klient zvyklý. A protože v daném případě jsem stavěl už nepoměrně větší Bidfood.cz také na Drupalu, volba byla jasná.